دانلود بررسی پیشرفت نانو تكنولوژی با كمک شاخص های علم و فناوری در فایل ورد (word)

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود بررسی پیشرفت نانو تكنولوژی با كمک شاخص های علم و فناوری در فایل ورد (word) دارای 55 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود بررسی پیشرفت نانو تكنولوژی با كمک شاخص های علم و فناوری در فایل ورد (word)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست
مقاله ویژه: پیش‌بینی پیشرفت نانوتكنولوژی با كمك شاخصهای علم و فناوری    1
مركز جدید نانوتكنولوژی ارتش آمریكا    11
همكاری تایوان با كانادا در زمینه نانوتكنولوژی    14
گزارشی از شركتهای نانوتكنولوژی ژاپن    16
تلاش برای توسعه نانوتكنولوژی در اروپا    18
سرمایه‌گذاری در نانوتكنولوژی    18
امتیازی برای ساخت حسگرهای زیستی    20
اولین نمایشگاه بین‌المللی نانوتكنولوژی در سوئیس    21
اندازه‌گیری؛ چالشی در نانوتكنولوژی    23
ذخیره 250 ترابیت در یك اینچ مربع    25
حسگرهای هیدروژنی جدید    27
تولید هزاران كیلو نانوذرات در یك شركت نانومواد    28
دو موفقیت بزرگ در ترانزیستور تك سلولی    30
تهیه زیروژلهای كروموفوریك    32
توسعه كریستال فوتونیك    34
انستیتو نانوتكنولوژی نظامی    35
اختراع ابزار آشكارسازی DNA با درجه تفكیك بالا    42

 پیش‌بینی پیشرفت نانوتكنولوژی با كمك شاخصهای علم و فناوری
 
چكیده
قرار است نانوتكنولوژی یكی از فناوریهای كلیدی و كارآمد قرن 21 شود. قابلیت اقتصادی آن، حاكی از وجود بازاری بالغ بر چندصد میلیارد یورو برای این فناوری در دهه بعد است. بنابراین نانوتكنولوژی موجب جهت‌دهی فعالیتهای بسیاری از بخشهای صنعتی و تعداد زیادی از شركتها در جهت آماده‌سازی آنها برای این رقابت جدید شده است. در همین زمان دولتمردان در بخشهای تحقیق و توسعه در سراسر دنیا نیز در حال اجرای برنامه‌های تحقیقاتی خاص در زمینه نانوتكنولوژی هستند تا آینده كشورهای خود را به وضعیتی مطلوب برسانند. هدف این مقاله، استفاده از شاخصهای تكنولوژیكی و علمی برای پیش‌بینی پیشرفت اقتصادی و مقایسه وضعیت كشورهای مختلف است.
1- مقدمه
علوم نانو در دو دهه گذشته، پیشرفت بزرگی حاصل كرده است. ما شاهد كشفیات علمی و پیشرفتهای تكنولوژیكی مهمی بوده‌ایم. به عنوان مثال، این پیشرفتها شامل اختراع میكروسكوپ تونل‌زنی پیمایشگر  (STM) در سال 1982 ]1[ یا كشف فولرینها در سال 1985 می‌باشد]2[. در حال حاضر تعداد اندكی از محصولات مبتنی بر نانوتكنولوژی به استفاده تجاری رسیده‌اند. با این وجود، آیا دانش واقعی علمی، جوابگوی اشتیاق جهانی نسبت به این فناوری هست ؟ تا چه حد احتمال دارد كه بازار جهانی در طی 10 تا 15 سال آینده به هزار میلیارد دلار در سال برسد]3[؟
ارزیابی قابلیت فناوریهای تكامل یافته كار آسانی نیست و برای یك فناوری جدید مثل نانوتكنولوژی، این كار دشوارتر است. البته در پیش‌بینی سعی می‌شود از شاخصهایی استفاده شود كه توانشان در پیش‌بینی قابلیت دیگر فناوریهای جدید به اثبات رسیده باشد. دو تا از واضح‌ترین شاخصهای پیش‌بینی، تعداد مقاله‌های علمی و تعداد اختراعات ثبت شده هستند. اولی معمولاً شاخص خوبی برای فعالیتهای علمی و دومی برای قابلیت انتقال نتایج علمی به كاربردهای عملی است. شكل 1 تكامل تدریجی انتشارات و اختراعات نانوتكنولوژی از شروع دهه 1980 تا 1998 را نشان می‌دهد. اطلاعات انتشارات جهانی نانوتكنولوژی از داده‌های Science Citation Index (SCI) اقتباس شده است. اختراعات نانو، آنهایی هستند كه در European Patent Office (EPO)  در مونیخ ثبت شده‌اند. اختراعاتEPO داده‌های بسیاری از كشورها را در بر می‌گیرد. از نظر گستره كار و هزینه بالا، منطقی به نظر می‌رسد كه مخترعین از اختراعات به صورت تجاری بهره‌برداری كنند. لیستی از كلمات كلیدی علوم و فناوری نانو جهت دستیابی به انتشارات، اختراعات و روشها منتشر شده‌است]4[.
تعداد انتشارات در سالهای 1980 و 1985 نسبتاً اندك است، اما در سالهای بعد سیر صعودی می‌یابد و از سال 1986 به بعد سرعت افزایش آنها محسوس می‌باشد. این تغییر ناگهانی را می‌توان به اختراع میكروسكوپ تونل‌زنی پیمایشگر در چند سال قبل از آن]1[، آغاز حضور وسایل تحقیقاتی مفید در آزمایشگاههای تحقیقاتی، دانشگاهی و صنعتی و نیز توجه تحقیقات به سوی مقیاس نانو نسبت داد. افزایش سرعت انتشار مقالات همچنان ادامه پیدا كرده و سیر صعودی آنرا می‌توان ناشی از دسترسی به میكروسكوپ نیروی اتمی كه گستره كاربرد وسیعتری نسبت به STM در مواد غیرهادی دارد (اختراع در سال 1986 ]5[) و نیز كشف مولكول C60 در سال 1985 ]2[ و یا نانولوله‌های كربنی در سال 1991 ]6[ دانست. افزایش تعداد انتشارات در بازه زمانی 1989 تا 1998 بسیار چشمگیر است؛ جهش از 1000 مقاله تا بیش از 12000 مقاله در سال 1998.
میانگین رشد سالانه معادل 27 درصد بوده و رشد سالیانه از 10 تا 80 درصد در نوسان است. اطلاعات بدست آمده از دفتر ثبت اختراعات ایالات متحده]7[ نیز رشدی مشابه با اطلاعات اروپا نشان می‌دهد.
تعداد اختراعات ثبت شده، شاخص‌ مناسبی برای اندازه‌گیری ظرفیت آزمایشگاهها جهت انتقال نتایج تحقیقات به مصارف صنعتی می‌باشد. شكل (1) بیانگر گسترش تعداد اختراعات نانوتكنولوژی در EPO و انتشارات علمی در یك دوره یكسان می‌باشد. به طور معمول، تعداد اختراعات پیرو الگوی انتشارات علمی، البته با تأخیر زمانی محسوسی می‌باشد. منحنی فوق در تمام سالهای 1981 تا 1998 رشد مشخص 28 تا 180 عددی اختراعات را با ضریب رشد %7 در دهه 90 نشان می‌دهد. منحنی اختراعات نوسانات بیشتری را نسبت به منحنی انتشارات نشان می‌دهد. این امر به این علت است كه هرگاه تعداد داده‌ها كمتر باشد، نوسانات آماری تاثیرات بیشتری بر روی آنها می‌گذارد. به علاوه پیشرفتهای صنعتی در هر سال تأثیر بیشتری بر روی اختراعات دارد.
تكامل فعالیتهای تكنولوژیكی و علمی نانوتكنولوژی را می‌توان با فناوریهای قبلی مقایسه كرد. در وهله اول می‌توان از مدل توسعه تكنولوژیكی عمودی (Lineal) استفاده كرد. گراپ]8[، برای چنین مدلی كه در شكل (2) به آن اشاره شده است، هشت مرحله را ارائه داده و تكامل از تحقیقات بنیادی تا ورود آن به تولیدات را تشریح نموده است. مرحله (1) زمان شروع كار تحقیقاتی علمی را نشان می‌دهد. هنگامی كه فناوری شروع به ظاهر شدن می‌كند، پیشرفت بیشتری در علوم مشاهده می‌شود (مرحله 2). در مرحله (3) درك اصول علمی بیشتر شده و اولین نمونه‌های تكنولوژیكی ظاهر می‌گردند.
در مرحله 4 مشكلات انتقال فناوری به كاربردهای تجاری نمایان می‌شود و در مرحله 5 پیشرفت در علوم و فناوری راكد می‌ماند. با جهت‌دهی مجدد تحقیقات صنعتی، فرصتهای جدیدی ظاهر می‌شود (مرحله 6) و استفاده‌های تجاری كه باعث شروع تحقیقات هزینه‌بر صنعتی می‌شود آشكار می‌گردد (مرحله 7). نهایتاً ورود به تمام بازارها انجام شده و با تولید محصولات حاصل از اختراعات، میزان تحقیقات انك اندك كاهش می‌یابد (مرحله 8).
جدول 1: انتشارات و اختراعات 15 كشور فعال در این زمینه. داده‌ها به صورت درصد نسبت به كل رقم جهانی داده شده‌اند. دوره انتشارات نانوتكنولوژی بین سال‌های 1997 تا 1999 با هم مقایسه شده‌اند. در مورد اخترعات ثبت شده در EPO و PCT این دوره از سال‌های 1991 تا 1999 را نیز در بر می‌گیرد. دلیل انتخاب این مدت زمان این است كه تعداد مطلق اختراعات سالیانه اندك است و در صورت انتخاب زمانهای كوتاهتر، بررسیها دچار اشكال می‌شود.
منابع: داده‌های PCTPAT, PCT, EPAT, SCI و محاسبات شخصی.
    انتشارات  (1997 – 1999) (%)    اختراعات EPO & PCT  (1991- 1999) (%)
1    آمریكا    7/23    آمریكا    0/42
2    ژاپن    5/12    آلمان    3/15
3    آلمان    7/10    ژاپن    6/12
4    چین    3/6    فرانسه    1/9
5    فرانسه    3/6    انگلیس    7/4
6    انگلیس    4/5    سوئیس    7/3
7    روسیه    6/4    كانادا    0/2
8    ایتالیا    6/2    بلژیك    7/1
9    سوئیس    3/2    هلند    7/1
10    اسپانیا    1/2    ایتالیا    7/1
11    كانادا    8/1    استرالیا    4/1
12    كره جنوبی    8/1    اسرائیل    1/1
13    هلند    6/1    روسیه    1/1
14    هند    4/1    سوئد    9/0
15    سوئد    4/1    اسپانیا    5/0
 چنین مدلی كه براساس شاخصهای اختراعات و انتشارات می‌باشد و زمانی كه از آن برای بررسی فناوریهای رایج امروزی مانند بیوتكنولوژی یا فناوری میكروسیستمها استفاده ‌شود، نتایج خوبی در برخواهد داشت]9[.
 با مقایسه اطلاعات مربوط به اختراعات و انتشارات نانوتكنولوژی (شكل 1) با مدل (شكل2)  مشخص می‌شود كه نانوتكنولوژی به طوركلی فعلاً در انتهای مرحله (2) یا ابتدای مرحله (3) می‌باشد. با فرض اینكه این مدل، اطلاعات را به درستی تشریح نماید، حداكثر فعالیت علمی در علوم نانو در 3 تا 5 سال آینده خواهد بود؛ بهره‌برداری عظیم از نتایج آن ممكن است تا 10 سال دیگر به طول انجامد. در یك تخمین اولیه، منحنی نانوتكنولوژی (به عنوان مجموع تمام فناوریهای مقیاس نانو) می‌تواند به عنوان حلقه ارتباط تعدادی از فناوریهای نانو با اهداف و زمان رشد مختلف در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، بازاری بزرگ برای وسایل الكترونیكی نانومتری پیش‌بینی می‌شود، ولی ممكن است 1 تا 15 سال تا ورود آنها به بازار، زمان نیاز باشد، هرچند هم‌اكنون نانوذرات TiO2 به صورت مواد جاذب اشعه UV-B  در كرمهای ضد آفتاب یا نانومواد كربنی برای افزایش مقاومت لاستیكها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
هم اكنون حدوداً بیش از یك چهارم تمام اختراعات بر روی وسایل و ابزارآلات متمركز شده است]7[. این امر نشان‌دهنده این دیدگاه است كه نانوتكنولوژی در ابتدای مرحله توسعه فناوری قرار دارد كه اولین هدف آن توسعه ابزار مناسب برای نانوساختارسازی سطوح، تولید نانومواد، آنالیز نانواشیاء و غیره می‌باشد. از نظر بخش صنعتی، مهمترین فناوریها، فناوری اطلاعات(IT)، فناوری دارویی و شیمیایی است. برای بخش اول ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات، صفحه‌های نمایش تخت یا كاغذهای الكترونیكی جزء اختراعات مهم محسوب می‌شوند. به علاوه، CMOS گسترش یافته، پردازش اطلاعات در مقیاس نانو و وسایل نمایش یا ذخیره‌سازی اطلاعات نیز جزء این زمینه محسوب می‌شوند. زیرا طبق اطلاعات انجمنهای مواد نیمه‌هادی و سایر پیش‌بینیها ]11و10[ پیچیدگی مداوم مراحل فناوری CMOS به زودی به محدوده نانومتری خواهد رسید. (پیش‌بینی می‌شود كه ابعاد پردازشگرها در سال 2011 به 22 نانومتر برسد.) صنایع نیمه‌هادی با آگاهی از مشكلات آینده، تاكنون به تحقیق برای یافتن راه‌حلهایی جهت گسترش CMOS به مقیاس نانو و ساخت وسایل جدید در این مقیاس دست زده‌اند.
در مورد صنایع شیمیایی و دارویی، تعداد زیادی از اختراعات برای یافتن روشهای دارورسانی، تشخیصهای پزشكی، درمان سرطان و غیره به ثبت رسیده‌اند، كه این اختراعات قسمت عظیمی از بازار آینده را در بر خواهند گرفت. اختراعات نانوتكنولوژی در بخشهای دیگر نظیر صنایع هوایی، صنایع ساخت، فرآوری مواد غذایی، اتومبیل‌سازی، پالایش نفت، بازرسی محیط زیست و غیره هرساله با رشد همراه است. اما تعداد مطلق آنها با توجه به عرصه‌های مورد بحث (ابزارسازی، فناوری اطلاعات، داروسازی و پزشكی) اندك است.
2- فعالان جهانی
بسیاری از كشورها در علوم و فناوری نانو فعالند. 15 كشوری كه در زمینه انتشار و اختراع بسیار فعال هستند در جدول (1) ذكر شده‌اند. انتشارات ثبت شده طی سالهای 1999-1997 بر حسب كشورهای منتشر كننده تفكیك شده است. داده‌های اختراعات، دوره طولانی را از سال 1991 تا 1999 در بر گرفته و شامل اختراعات ثبت شده در EPO و PCT می‌باشد. اختراعات PCT در WIPO در ژنو جمع‌آوری شده و سپس می‌تواند به هر دفتر ثبت اختراعی در دنیا یا EPO ارسال گردد. اطلاعات متفاوت بین PCT و EPO در این جدول نیامده است. تجزیه و تحلیل مضاعف اختراعات بین‌المللیPCT، انحرافهای آن با تعداد اختراعات EPO اروپا را كاهش می‌‌دهد. به علاوه تعداد بیشتر اختراعات مورد بررسی، ضریب اطمینان آماری در مقایسه كشورها را بالاتر می‌برد.
 ایالات متحده، فعالترین كشور در تحقیقات نانو می‌باشد و حدوداً یك چهارم تمامی انتشارات را از آن خود كرده است. پس از آن ژاپن، آلمان، چین، فرانسه، انگلستان و روسیه قرار دارند. این هفت كشور دارای 70 درصد كل انتشارات علمی مربوط به نانوتكنولوژی در جهان می‌باشند. تمامی كشورهای عضو اتحادیه اروپا و برخی دیگر از كشورهای منتخب اتحادیه اروپا (غیر از لوكزامبورگ كه هیچ دانشگاهی در آن وجود ندارد) جزو 50 كشور اول هستند. (كه در این جدول نشان داده نشده‌اند.)
سهم چین و روسیه با توجه به حضور آنها در بانك اطلاعاتی SCI بسیار چشم‌گیر بوده و حاكی از حضور مشخص علوم نانو در تحقیقات آنها می‌باشد. جدول مشابهی نشانگر تعداد اختراعات در EPO بر حسب كشورها می‌باشد. مقایسه كشورهای فعال در امر انتشار با كشورهای فعال در امر اختراع، نشان دهنده این است كه 15 كشور اول در هر دو مورد مشتركند. به هر حال دامنه اختلاف بین این كشورها مشخصاً وسیعتر می‌باشد، مثلاً انتشارات ایالات متحده 1619 برابر كشور پانزدهم یعنی سوئد می‌باشد، اما اختراعات ثبت شده‌اش 84 برابر این كشور است.
جدول 2- انتشارات و اختراعات درجه‌بندی شده براساس جمعیت 15 كشور اول. دوره انتشارات نانوتكنولوژی بین سالهای 1997 تا 1999 می‌باشد. اختراعات ثبت شده در EPO و PCT در دوره زمانی 1991 تا 1999 در نظر گرفته شده‌اند. زیرا تعداد مطلق اختراعات سالیانه اندك است و محاسبات را دچار اشكال می‌كند. اطلاعات جمعیت از PRB در اواسط سال 2001 اخذ گردیده است.
 منابع: PRB, PCTPAT, EPAT, SCI و محاسبات شخصی

    انتشارات نرمال شده به ازای یك میلیون نفر جمعیت
 (1997 – 1999)     اختراعات EPO & PCT نرمال شده به ازای یك میلیون نفر
 (1991 – 1999)
1    سوئیس    2/150    سوئیس    2/12
2    اسرسائیل    4/91    آلمان    4/4
3    سوئد    5/73    اسرائیل    9/3
4    آلمان     5/61    بلژیك    8/3
5    دانمارك    9/56    فرانسه    6/3
6    سنگاپور    8/56    آمریكا    5/3
7    استرالیا    6/52    هلند    4/2
8    فرانسه    0/50    سوئد    4/2
9    فنلاند    3/48    ژاپن    3/2
10    هلند    7/47    انگلیس    8/1
11    ژاپن    4/46    كانادا    5/1
12    بلژیك    6/43    استرالیا    3/1
13    انگلیس    7/42    اطریش    0/1
14    آمریكا    2/39    ایتالیا    5/0
15    اسلوونی    0/36    اسپانیا    3/0

به هر حال تعداد مطلق انتشارات و اختراعات راه مناسبی برای اندازه‌گیری تأثیر كشورها نمی‌باشد. به این منظور باید اطلاعات به صورت نرمال ارائه شود. روشهای متعددی برای نرمال‌سازی وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان از تولید ناخالص ملی، تولید ناخالص سرانه ملی، سرمایه‌گذاری كشورها در امر تحقیقات و غیره استفاده كرد. متأسفانه هیچ یك از این روشها بدون اشكال نیست. مثلاً نرمال‌سازی توسط سرمایه‌گذاری تحقیقات كشور بسیار دشوار است، زیرا هزینه‌های دولتی فقط به صورت عمومی قابل دسترسی است. تلاشهای مالی بخش صنعت نیز خیلی منتشر نمی‌شود و این بخش بیشتر مایل به ارائه اختراعات خود می‌باشد.
با وجود مشكلات فراوان برای پیدا كردن یك روش نرمال‌سازی، می‌توان این طور درنظر گرفت كه در مراحل اولیه می‌توان تأثیر و قابلیت تولید محصول كشورها را با تقسیم تعداد انتشاراتشان بر جمعیت كشور شرح داد. جدول (2) براساس جدول قبلی، لیست 15 كشور صاحب بیشترین خروجی و تولید در ازای هر یك میلیون نفر را مشخص كرده است.
در این طبقه‌بندی، سوئیس در رأس همه قرار دارد. البته این موضوع خیلی حیرت‌آور نیست. سوئیس از زمان اختراع STM در آزمایشگاههای IBM در زوریخ، برنامه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای را در زمینه نانوتكنولوژی به اجرا درآورده و آزمایشگاههای جهانی بوجود آورد. دولت سوئیس نقش فعالی را در پیشرفت نانوتكنولوژی در بین برنامه‌های تخصصی مختلف ایفاء كرد. ممكن است اینگونه تصور شود كه موقعیت بالای سوئیس در این جدول به این علت است كه موسسه بین‌المللی CERN در این كشور واقع است. در حالیكه حتی با حذف اطلاعات CERN باز این كشور در راس جدول قرار خواهد گرفت.
اسرائیل، ده كشور اروپایی دیگر، سنگاپور، ژاپن و آمریكا بقیه كشورهای این لیست را تشكیل می‌دهند. بسیاری از این كشورها خودشان را در لیست كشورهای صاحب اختراع جای داده‌اند. از این جدول مشخص می‌شود كه گستره ثبت اختراعات (3/0 – 2/12) ده برابر بیشتر از مقاله‌ها (0/36 – 2/150) است. این امر نشان‌دهنده توان بالای این كشورها در تبدیل تحقیقات به امور كاربردی است. آمریكا نمونه‌ای از این موضوع است كه در زمینه انتشارات در رتبه 14 قرار دارد اما در جدول اختراعات، خودش را تا موقعیت ششم بالا ‌كشیده است. ممكن است اختلاف زیاد بین مقالات و انتشارات مربوط به همكاری نزدیك صنعت و دانشگاه و نیز یكسری تاثیرات فرهنگی باشد (مثلاً حمایت مالی از محققین دانشگاهی). چین كه رده چهارم را در جدول شماره (1) داشت، در جدول شماره 2 دیده نمی‌شود زیرا كشور پرجمعیتی است. (انتشارات در این كشور كمتر از یك درصد به ازای هر میلیون نفر است.) روسیه در جداول نرمال شده دیده نمی‌شود زیرا این كشور جایگاه 18 را در هر دو جدول (با 15 مقاله و 16/0 اختراع به ازاء هر میلیون نفر) اشغال می‌كند.
3-بحث
شاخصهای علم و فناوری می‌توانند اطلاعاتی در مورد تكامل یك فناوری به دست داده و برای طرح برنامه‌های گسترش در آینده و طراحی استراتژیها مناسب باشند. نانوتكنولوژی به عنوان پدیده‌ای نوظهور هنوز قبل از تجاری‌سازی محصولاتش، احتیاج به پیشرفت در هر دو زمینه علمی و تكنولوژیكی را دارد. هم‌اكنون برخی از محصولات نانوتكنولوژی در بازار وجود داشته و بقیه هنوز وارد بازار نشده‌اند. پیش‌بینی اینكه كدام یك از این محصولات آینده بهتری دارند نیاز به بررسی بیشتر شاخصهای نانوتكنولوژی در بخشهای صنعتی و زیرمجموعه‌های این فناوری دارد.
چنین پیش‌بینی براساس شاخصهای فعلی خیلی مشكل است، زیرا این فناوری هنوز نوپاست و نیز ماهیت گسترده آن موجب دشوارتر شدن بررسی آن می‌شود.
تحلیل فعالیتهای نانوتكنولوژی در كشورها این تصور را تقویت می‌كند كه تخصصهای علمی فقط به كشورهای صنعتی محدود نمی‌شود و در میان كشورهای با قابلیت علمی مشابه، بعضی از آنها در انتقال نتایج تحقیقات به امور كاربردی و محصولات صنعتی تواناترند.
منابع:
 [1] Binnig G, Rohrer H, Gerber Ch and Weibel E 1982 Phys. Rev.Lett. 49 57 Binnig G, Rohrer H, Gerber Ch and Weibel E 1982 Phys. Rev.Lett. 50 120
[2] Kroto H, Heath J, O’Brien S, Curl R and Smalley R 1985 Nature 318 162 [3] Roco M C and  BainbridgeWS (ed) 2001 Societal Implications of Nanoscience and Nanotechnology (Dordrecht: Kluwer)
[4] Hullmann A 2001 Internationaler Wissenstransfer und Technischer Wandel: Bedeutung,  Einflussfaktoren und Ausblick auf technologiepolitische Implikationen am Beispiel der Nanotechnologie in Deutschland  (Heidelberg: Physica)
[5] Binnig G, Quate C F and Gerber Ch 1986 Phys. Rev. Lett. 56 930
[6] Iijima S 1991 Nature 354 56
[7] Meyer M 2000 Hurdles on the Way to Growth, Commercializing Novel Technologies: the Case of
Nanotechnology (Helsinki University of Technology)
[8] Grupp H (ed) 1993 Technologie am Beginn des 21 Jahrhunderts (Heidelberg: Physica)
[9] Grupp H 1997 Messung und Erkl¨arung des Technischen Wandels (Heidelberg: Springer)
[10] Semiconductor Industry Association 1999 InternationalTechnology Roadmap for Semiconductors www. itrs. net
[11] Compaکn´o R (ed) 2000 Technology Roadmap for Nanoelectronics (Luxembourg: European Commission) www. cordis. lu/ist/nanotechnology and www. cordis. lu/ist/fetnidqf. htm
منبع: http://www.iop.org
مركز جدید نانوتكنولوژی ارتش آمریكا
 25 ژوئن2002 – ارتش ایالات متحده آمریكا از مراكز علمی وصنعتی، برای ساخت یك مركز تحقیقات صنعتی كمك ‌خواسته است. این مركز بطور همزمان به تولید كنندگان تسلیحات نظامی با استفاده از نانوتكنولوژی كمك كرده و آنها را به بازار تجارت كاربردها و محصولات نانوتكنولوژی هدایت می‌كند.
ارتش آمریكا طرحهای پیشنهادی را از مراكز تجاری و دانشگاهها درخواست نموده است.
به گفته مارك مزگر، مدیر برنامه‌های نانوتكنولوژی آرسنال، مركز توسعه، تحقیق و مهندسی تسلیحات ارتش (ARDEC) در Picatinny Arsenal این كار را به عهده گرفته است. وی گفت: “امید است كه سرمایه‌گذاری ارتش در نانوتكنولوژی همراه با تحقیقات دانشگاهی و صنعتی، منجر به تأسیس یك “Nano Valley ” در نیوجرسی شمالی گردد.”
بنا به اظهارات وی، دولت فدرال حدود 1 میلیارد دلار برای تحقیقات نانوتكنولوژی هزینه كرده و فعالیتهای تحقیقاتی بزرگی را در دست انجام دارد. ارتش به فرآیندهایی نیاز دارد كه با استفاده از آنها بتوان تمام فعالیتهایی را كه در زمینه‌های مختلف نانوتكنولوژی در خارج از این منطقه صورت می‌گیرند، زیر نظر گرفته و آنهایی را كه می‌توانند به اهداف نظامی كمك كنند از آزمایشگاه خارج ساخته و به تولید عملی برساند و آنها را در اختیار تولیدكنندگان جنگ‌افزار قرار دهد.”
به عقیده وی، تحقیق باید كابرد نظامی داشته باشد، اما صورت تجاری بخشیدن به آن ضروری است.
وی گفت، جایگاه مناسبی كه ما در پی دست‌یابی به آن هستیم، نسلی از نمونه‌های صنعتی یا پژوهشی پیشرفته است كه در آزمایشگاه پایه‌ریزی می‌شوند، و در صورتی كه امكان استفاده دو منظوره وجود داشته باشد ما قصد داریم كه آنها را به شكل محصول تولید كنیم. آنچه كه ما بدنبال آن هستیم شیوه تشخیص این فناوریها و شیوه به جریان انداختن آنهاست.
مزگر گفت، وجود زمینه‌های تحقیقاتی مختلف برای ARDEC منطقی است. مثلاً نانوپودرها می‌توانند در تولید مواد منفجره نقش مهمی ایفا كنند. نانوتكنولوژی با فراهم كردن امكان دستكاری اندازه نانوذرات، به دانشمندان این امكان را خواهد داد تا ماده شیمیایی واكنش دهنده مواد منفجره را به گونه‌ای طرح ریزی كنند كه دارای كاربردهای شگرفی برای مقاصد نظامی باشد.
استفاده از نانولوله‌ها در مواد منفجره نیز قابلیتهای زیادی دارد. نانولوله‌های تك جداره تقریباً استحكامی صد برابر فولاد دارند. مواد ساخته شده از نانولوله‌ها داری استحكام بیشتر و وزن كمتر هستند(خواصی مهم در ساخت موشك و سایر وسائل منفجره). چنین موادی كاربردهای متنوعی در ارتش دارند.
مزگر گفت: “اینك این مركز در تلاش است كه تسهیلاتی برای سنتز و تولید نانومواد فراهم آورد.”
وی گفت: “آنچه كه ما در اینجا برپا می‌كنیم، یك پارك صنعتی بسیار پیشرفته است. ما می‌خواهیم افرادی را در آن گردآوریم كه هم گرایشهای تجاری دارند و هم گرایشهایی كه وزرات دفاع بتواند از آنها استفاده كند. ما فعالانه تلاش می‌كنیم تا شركتهای بزرگی را كه می‌خواهند وارد این پارك شده و در آن استقرار یابند، شناسایی كنیم.” ARDEC در حال مذاكره با چندین شركت بزرگ است اما تا زمانی كه مذاكرات قطعی نشود، نام آنها را فاش نخواهد كرد.
طبق اطلاعیه رسمی ARDEC، این مركز شامل چندین طرح نیمه‌صنعتی است كه قادر به توسعه فناوریهای ساخت و سنتز انواع نانوپودرهای فلزی، كنترل مطمئن و ایمن پودرهای به شدت واكنش‌پذیر، تركیب نانوپودرها و تقویت و فرآوری تركیبات نانوساختارهای كاملاً متراكم است.
این اطلاعیه نشان می‌دهد كه آرسنال تمایل به فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای كمك به انجام تحقیقات در آزمایشگاههای دانشگاهی و كارگاههای كوچك و نیز توسعه محصولات نظامی و تجاری دارد.
طبق اظهارات  مزگر،این مركز در سال جاری بودجه‌ای 5/3 میلیون دلاری تنظیم كرده است و انتظار می‌رود كه این بودجه در سال آینده افزایش ‌یابد.
دانشگاههای نیوجرسی هم‌اكنون در حال جمع‌آوری طرحهای پیشنهادی، برای همكاری با این مركز جدید هستند.
جو مونتمارانو، رابط صنعتی مركز مواد فوتونیك و اپتوالكترونیك در دانشگاه پرینستن گفت: “ما قابلیتها و تواناییهای بسیار زیادی داریم.” وی گفت كه مركز پرینستون در سال 1989 برای همكاری با صنعت ارتباطات راه دور راه‌اندازی شد. اما دامنه فعالیتهای خود را به دیگر زمینه‌های تحقیقاتی نیز گسترش داده است. وی گفت: “امروزه در هر جایی كه اولویتهای سرمایه‌گذاری مطرح باشد، نانوتكنولوژی حضور دارد. “
مركز پرینستون با انواع مختلف پروژه‌های تحقیقاتی نانوتكنولوژی، به ویژه در زمینه ساخت تراشه‌های سیلیكونی سروكار دارد و استفاده از نانوتكنولوژی در كوچك نمودن تراشه‌ها، ممكن است یكی از زمینه‌های همكاری این مركز با مركز ARDEC باشد. گروه پرینستون ممكن است آنالیز DNA را نیز در طرح پیشنهادی خود برای ARDEC قرار دهند.
از نظر دیلهان كالیون، مدیر موسسه مواد بسیار متراكم در  انستیتو فناوریStevens، تصمیم ارتش آمریكا برای احداث پارك نانوتكنولوژی جالب توجه است. وی گفت: “ارتش اهداف بخصوصی دارد. توانایی كار با نانوذرات، هنگامیكه در ارتباط با مواد انرژی زا ‌باشد، تجارت بزرگی است و ما قادر به ایجاد مجموعه امكانات كاملاً جدیدی در این زمینه هستیم.”
بنا به اظهارات وی،  ارتش، انبوهی از تركیبات بسیار پیشرفته را برای ساخت تجهیزات و مواد استفاده می‌كند. وی پیش‌بینی می‌كند كه مركز ARDEC، تحقیقات بسیار زیادی ‌بر روی تركیباتی با قابلیت تجاری  انجام دهد.
انستیتو فناوری  Stevense، مدلسازیهای ریاضی بسیار زیادی را برای كریستالیزاسیون انجام ‌می‌دهد. این مورد می‌تواند یكی از موارد همكاری این مؤسسه با گروه ARDEC باشد.
منبع: http://www. smalltimes. com
همكاری تایوان با كانادا در زمینه نانوتكنولوژی
25 ژوئن 2002- طبق اظهارات كارمندان بلند پایه شورای ملی علوم تایوان (NSC)، اتمام قرارداد برنامه پنج ساله‌ همكاری علمی دو كشور تایوان و كانادا، این دو كشور را بر آن داشته است كه طرح برنامه همكاری پنج ساله دیگری را در زمینه‌های مختلفی از نانوتكنولوژی تا بیوتكنولوژی تنظیم كنند.
به منظور ارج نهادن به این تلاش پنج ساله، جلسه بحث و بررسی دو روزه‌ای توسط شورای ملی تحقیقات كاناد (NRC) و NSC در تایپه برگزار شد.
NSC و NRC در اوایل سال 1997 یادداشت تفاهمی در مورد تبادل اطلاعات علمی و صنعتی و تبادل محققان برجسته و تربیت دانشجویان دوره دكترا و فوق دكترا امضا كردند.
دانشمندان در خلال این اجلاس دو روزه، نتایج پروژه‌های تحقیقاتی مشترك در زمینه‌هایی از قبیل نانوتكنولوژی، نیمه رساناهای پیشرفته، علوم مولكولی، علم عصب شناسی، فناوری ساخت، بیوتكنولوژی و غیره را ارائه دادند.
نایب رئیس NRC در مراسم افتتاحیه این اجلاس گفت: “تلاش مشترك NRC و NSC الگوئی در همكاری علمی و صنعتی دو جانبه بوده است.”
دبیر دفتر اقتصادی-فرهنگی تایوان در كانادا گفت: “این همكاری در پنج سال آینده بر روی پروژه‌های كلان نانوتكنولوژی و بیوتكنولوژی متمركز شده و بودجه آنها به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.”
وی گفت بودجه هر پروژه تحقیقاتی تا سقف 22 میلیون دلار تایوان بطور مساوی از طرف تایوان وكانادا تأمین خواهد شد.
طی پنج سال گذشته، 67 دانشجوی دوره دكترا و فوق دكترای تایوانی تحقیقاتی را در كانادا انجام داده‌اند. دهها دانشمند برجسته از هر دو كشور در برنامه‌ها مشترك حضور داشتند. مقامات رسمی NSC گفتندكه امیدوارند تعداد این شركت كنندگان در پنج سال آینده افزایش یابد.
طبق اعلان NRC درماه آگوست سال 2001، كانادا برای پنج سال آینده بودجه‌ای بالغ بر 035/4 میلیارد دلار تایوان (120 میلیون دلار آمریكا) به مؤسسه‌ای در دانشگاه آلبرتا شهر ادمونتون اختصاص داه است تا به گسترش زمینه‌های مختلف نانوتكنولوژی بپردازد.
تصمیم كانادا برای جهت‌دهی قابلیتهای صنعتی خود به سمت نانوتكنولوژی، بسیار مشابه تصمیم تایوان است. در این راستا NSC میزان سرمایه گذاری در این زمینه را برای 6 سال آینده، از 2/19 میلیارد دلار تایوان به 23 میلیارد دلار تایوان افزایش داده است.
برنامه‌های ملی مشابهی در آمریكا، سویس، آلمان، انگلیس و ژاپن پایه‌گذاری شده است. ارتور كارتی، مدیر NRC گفت كه كانادا به سرمایه‌گذاری در زمینه‌های خاصی از نانوتكنولوژی نظیر محاسبات كوانتومی، تولید ابزار و سیستمها و نانوبیولوژی بسیار علاقمند است.
رئیس دانشگاه Sinica بر اهمیت همكاری علمی در سطح بین‌المللی تأكید كرد و گفت: “تایوان در صورتی می‌تواند با رقبای بزرگ به رقابت بپردازد كه همكاریهای خود را با كشورهایی كه گرایشها و اهداف مشتركی با این كشور دارند افزایش دهد.”
منبع: http://taipeitimes. com
گزارشی از شركتهای نانوتكنولوژی ژاپن
21 ژوئن2002– مؤسسه تحقیقاتی دایوا (DIR) و شركت سرمایه‌گذاری NIF درباره شركتهای سرمایه‌گذار ژاپنی فعال در زمینه نانوتكنولوژی تحقیق كرده و نتایج تحقیقات را در شماره تابستان فصلنامه DIR تحت عنوان Management Information Search منتشر نمودند. مؤسسه تحقیقاتی دایوا و شركت سرمایه‌گذاری NIF دو شركت موجود در گروه امنیتی دایوا هستند.
طبق نتایج این تحقیق، حدود هفتاد تا صد شركت سرمایه‌گذاری نانوتكنولوژی در ژاپن موجود است. این فصلنامه با مشخص كردن هشت شركت اصلی، آنها را از دیدگاه سرمایه‌گذاری و فعالیتهای شغلی مورد بررسی قرار داده است.
اگرچه تعریف نانوتكنولوژی در میان كارشناسان متفاوت است، اما تیم تحقیقاتی مشترك این دو شركت، 70 تا 100 سرمایه‌گذار را با تعریفی كه خود از نانوتكنولوژی ارائه داده، مشخص كرده است. عموماً تصور می‌شود كه ایالات متحده كشوری است كه شركتهای بسیاری در آن وجود دارد؛ اما این بررسی نشان می‌دهد كه تعداد سرمایه‌گذاران ژاپنی بیشتر از میزان تصور عمومی است.
این تیم تحقیقاتی، 5 خصوصیت عمومی سرمایه‌گذاران نانوتكنولوژی را به شرح زیر ارائه داده است.
?    نانوتكنولوژی شامل فناوریهای زیادی نظیر فناوری مواد جدید است و می‌توان از آنها در زمینه تولید محصولات متنوع استفاده نمود.
?    نانوتكنولوژی اغلب نیازمند فناوری پیچیده و اطلاعات دانشگاهی است.
?    اكثر سرمایه‌گذاریها در زمینه ارتقاء همكاریهای مشتركت دانشگاه و صنعت می‌باشند.
?    سرمایه‌گذاری اولیه در نانوتكنولوژی خیلی بالاست و مدت زیادی طول می‌كشد تا محصولات آن تجاری شوند.
?    نوآوری، نقش مهمی در ارتقاء این تجارت ایفاء می‌كنند.
منابع انسانی عامل اصلی در موفقیت چنین سرمایه‌گذاریهایی است. این گروه تحقیقاتی نشان دادند كه تامین مهندسین برای تحقیق و توسعه و مدیرانی جهت اداره امور مالی و بازاریابی بسیار حائز اهمیت است.
این گروه تحقیقاتی، هشت شركت زیر را بعنوان شركتهای نانوتكنولوژی برتر برگزیدند. زمینه‌های تخصصی این هشت شركت عبارتند از: فیزیك، الكترونیك و زیست شناسی. این موضوع نشان می‌دهد كه سرمایه‌گذاریها در زمینه‌های متعدد در حال پیشرفت است.
Hephaist Seiko Co. Ltd.
Optrun Co. Ltd.

Cluster Technology Co. Ltd.
Optware Co. Ltd.

NanoCarrier Co. Ltd.
JASCO Corp.

Frontier Carbon Corp.
Tsukuba Nanotechnology Co. Ltd.

 منبع: http://bizns. nikkeibp. co. jp
تلاش برای توسعه نانوتكنولوژی در اروپا
17 می 2002 – NanoNet، یكی از شعب منطقه‌ای انجمن كسب‌وكار نانو در اروپا  جهت توسعه بیشتر كسب‌وكار نانو در منطقه اسكاندیناوی، درجستجوی چند محل تولید برای به شهرت جهانی رساندن تحقیقات عالی پژوهشگران اسكاندیناوی در خارج از آزمایشگاه و در بازار تجارت است.
این گروه، میزبانی سمینارها و كنفرانسها، سخنرانیها و گفتگوهای سودبخش و افزایش همكاری تحقیقاتی و بررسی صنعت نانوتكنولوژی در اسكاندیناوی را برعهده دارد.
آموزش و آگاهی دادن به افراد و دولتمردان جهت پی بردن به نتایج بالقوه سرمایه‌گذاری در نانوتكنولوژی جزء اولویتهای آنها است.
NanoNet عقیده دارد كه با ایجاد اتحاد در سراسر اسكاندیناوی، می‌توان سرمایه‌گذاریهای نانوتكنولوژی در این كشورهای نسبتاً كوچك را به صورت رقابتی درآورد.
منبع: http://www. nanoeurope. org/
سرمایه‌گذاری در نانوتكنولوژی
12 جولای 2002- گزارشی كه توسط گروه سرمایه‌گذاری صنعتی 3i، انستیتو نانوتكنولوژی و Economist Intelligence Unit منتشر شده است، بیانگر این است كه كاربردهای نانوتكنولوژی بسیار بد تفهیم شده و سرمایه‌گذاران این بخش بسیار كوتاه‌نگر هستند.
این تحقیق دربرگیرنده نظریات دانشمندان، دانشگاهیان و متخصصان صنعت در سراسر دنیاست و ثابت می‌كند كه نانوتكنولوژی می‌تواند به بهبود جنبه‌های مختلف زندگی مردم مثل محاسبات، مراقبت پزشكی، ارتباطات، تولید، انرژی و محیط زیست كمك كند. نانوتكنولوژی در این راه، بی‌همتا و نیازمند تشریك مساعی دانشمندان بخشهای مختلف است.
بر طبق این گزارش، موفق‌ترین سرمایه‌گذاریها دركاربردهای عملی بوده است. قبلاً نیز پیشرفتهای امیدوار‌كننده‌ای در بهبود رنگها، رنگ‌دانه‌ها و روكشها بدست آمده است.
سرمایه‌گذاریهای اصولی، عامل مهمی در ایجاد شركتها است. نمونه بارز آن، سرمایه‌گذاریهای دولتی كلانی است كه به ایالات متحده كمك كرده تا تقریباً در تمامی بخشهای توسعه نانوتكنولوژی، در رأس قرار بگیرد.
ژاپن و آلمان گامهای بلندی در زمینه كاربردهای الكترونیك و شیمی برمی‌دارند و انگلستان علیرغم سرمایه‌گذاریهای ناچیز دولتی، در زمینه توسعه وسایل پزشكی و داروسازی پیشگام است.
برای اینكه نانوتكنولوژی به قابلیتهای خود دست یابد، باید سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاریهای بلندمدت روی آورند. در این گزارش آمده است كه نانوتكنولوژی نیازمند به سرمایه‌گذاریهای مداوم 10 تا 20 ساله و حمایت مشتریان و دولتهاست.
پیشگامانی كه به دنبال سرمایه‌گذاری هستند بایستی از سود تجاری تولیدات خود كاملاً مطمئن باشند. و در عین حال باید مواظب این تفكر غلط باشند كه “نانوتكنولوژی می‌تواند بر همه چیز احاطه داشته باشد.” متخصصان به منظور حصول موفقیت در این بخش پیشنهاد می‌كنند كه پیشگامان این صنعت، برای انجام پروژه‌های كه فقط با تكیه بر توانایی خود شركتها قابل انجام نیست، با شركتهای بزرگ همكاری كنند و مردم را به سرمایه‌گذاری در این فناوری ترغیب نمایند.
منبع: http://www. tornado-insider. com
امتیازی برای ساخت حسگرهای زیستی
25 ژوئن 2002- شركت BioForce NanoSciences، پیشتاز ساخت سیستمهای آنالیز بیوملكولی نانوآرایه‌ای ، تسهیلات مالی فاز اول امتیاز SBIR/NIH/NIAID را برای ساخت سیستمی فوق‌العاده حساس و بسیار ریز جهت كشف عوامل جنگهای زیستی، با استفاده از فناوری خاص خودش دریافت كرده است.
این امتیاز 250 هزار دلاری، به منظور ساخت حسگرهایی برای تشخیص عوامل بیماری‌زا هزینه خواهد شد.
این شركت در فاز اول این پروژه، نانوآرایه‌ای را خواهد ساخت كه بتواند علائم عوامل جنگهای زیستی را كشف كند. مطالعات بعدی، مجموعه جامعی از نانوآرایه‌ها را برای كشف برخی از عوامل جنگهای زیستی ایجاد خواهد كرد كه می‌تواند برای حفاظت از افراد نظامی و غیر نظامی در برابر تهدیدات زیستی بكار گرفته شود.
دكتر كارتیس موشر، رئیس این پروژه گفت: “ما برای ایجاد سیستمهای شناساگر عوامل بیماری‌زا تلاش می‌كنیم تا سرعت و دقت ردیابی را افزایش داده و نگرانیهای عمومی را درباره خطرهای احتمالی جنگ افزارهای زیستی كاهش دهیم.”
فناوری BioForce برای كشف عوامل بیماری‌زا دارای قابلیتهای فوق العاده‌ای نسبت به شیوه‌های كنونی است. نانوآرایه نیازمند به زمان كمتر و نمونه‌های راه‌اندازی بسیار كوچكی است و به تقویت كننده نیازی ندارد، حساسیت بسیار بالا و قابلیتهای كمّی آن همگی به شكلی ارزان و با كاربردی آسان ارائه می شوند.
موشر اظهار داشت: “این قالب در مواقعی كه حساسیت زمانی وجود دارد و نیازمند دقت و حساسیت بسیار زیادی هستیم، قالبی ایده‌آل است.”
معرفی شركت Bioforce Nanosciences
این شركت، پیشرو در توسعه فناوری نانوآرایه بسیار ریز برای سیستمهای تجزیه ملكولی با ظرفیت بالا در حالت جامد است. این شركت فناوریهای نانوآرایه اختصاصی خود را در مواردی مانند نمونه‌های زیر مورد استفاده قرار می‌دهد:
نمایش فعل و انفعالات پروتئینها، تشخیص بیماری، ‌كشف دارو و ایجاد كاربردهای دقیقتر و كم هزینه‌تر و سریعتر از شیوه‌های سنتی
منبع: http://www. bioforcenano. com
اولین نمایشگاه بین‌المللی نانوتكنولوژی در سوئیس
12 جولای 2002- اولین نمایشگاه بازرگانی بین‌المللی نانوتكنولوژی سوئیس تحت عنوان nanofair.ch از 9 تا 11 سپتامبر 2003 در دانشگاه  ST-Gallen برپا خواهد شد.
برگزاری این نمایشگاه بازرگانی صنعتی، در ارتباط با تجارت، صنعت، تحقیق و آموزش و به منظور ایجاد ارتباط بیشتر در این بخشهاست. انتظار می‌رود حدود 250 تولید‌كننده و 6000 بازرگان از این نمایشگاه استقبال كنند.
هدف این نمایشگاه، مستند سازی پیشرفتهای صنعتی و نیز مشهود ساختن امكان استفاد‌ه‌ از این فناوری جدید در تجارت و صنعت است. به عبارتی، برگزاری نمایشگاه نانوتكنولوژی طی هر چند سال، پل ارتباط بین‌المللی میان تجارت، صنعت، آموزش و تحقیق خواهد بود.
كاملاً واضح است كه نانوتكنولوژی در قرن 21 به عنوان صنعتی حیاتی مورد توجه خواهد بود.
كارشناسی تعیین محل
سوئیس بهترین شرایط را برای برگزاری نمایشگاه تجاری نانوتكنولوژی دارد، زیرا دارای مراكز مهمی در علوم‌ و فناوری نانو می‌باشد. این كشور دارای سابقه طولانی در مهندسی ابزاردقیق، میكرونیك  و سایر امور بسیار ظریف – زیرساختارهای اساسی برای استفاده تجاری از نانوتكنولوژی- می‌باشد.
موقعیت مركزی دانشگاه ST-Gallenis در قلب اروپا به همراه محوطه وسیع آن، از جمله مزایای آن برای برگزاری نمایشگاه نانوتكنولوژی می‌باشد.
پیشتاز در نوآوری
دكتر هنریش روهرر با اختراع میكروسكوپ تونل‌زنی پیمایشگر (STM)، چشم‌اندازی از دنیای اتمها و مولكولها را بر روی ما باز كرد. بنابراین نانوتكنولوژی به عنوان نتیجه‌ای از تحقیقات پایه و كار با ساختارهای نانومتری، قدم بعدی مینیاتوری‌سازی است.
نانوتكنولوژی به عنوان عرصه‌ای بین رشته‌ای، در هر جا كه دقت اتمی موجب بهبود فرآیندها شود كاربرد دارد.
چیزی بیش از یك نمایشگاه تجاری
این نمایشگاه با همایشی علمی و صنعتی، و نمایشگاهی از انواع شیوه‌ها و امكانات آموزشی همراه شده است.
ایجاد ارتباط بین نمایشگاه تجاری صنعتی و این همایش، منجر به تبادل افكار و نظرات بخش تحقیق با تجارت و صنعت می‌شود و این برای تبدیل امكانات این فناوری جدید به كاربردهای عملی مورد نیاز است.

 

منبع: http://www. immedia. it/
اندازه‌گیری؛ چالشی در نانوتكنولوژی
21 ژوئن 2002–  مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریكا (NIST) اعلام كرد كه اندازه‌گیری مواد در مقیاس نانو، مسأله‌ای بسیار جدی است. دانشمندان در طول نمایش یك روزه بخشهای مرتبط با نانوتكنولوژی در NIST، تحقیقات خود را در زمینه‌هایی مانند فیزیك نانوساختاری، مترولوژی شیمیایی و وسائل تك الكترونی عرضه كردند.
به عقیده برخی از این افراد، ایجاد استانداردهایی در مقیاس نانو، از وظایف بسیار مهم NIST است.
روبرت كلوتا، سرپرست گروه فیزیك الكترون NIST در اظهارات خود در مورد فیزیك نانوساختاری گفت: “نانوتكنولوژی حوزه وسیعی است كه همه چیز آن به اندازه‌گیری وابسته است.”
اهمیت فزاینده نانوتكنولوژی برای دولت فدرال آمریكا توسط بنیامین وو، معاون امور فناوری وزارت بازرگانی ایالات متحده مورد بحث واقع شد. وی گفت: “ریس جمهور آمریكا تعهدات خود را به نانوتكنولوژی با درخواست 17 درصد افزایش بودجه “پیشگامی ملی نانوتكنولوژی” نشان داده است.” وی افزود كه رئیس جمهور آمریكا دریافته است كه جهان در كشاكش مسابقه‌ای بزرگ برای دستیابی به برتری در نانوتكنولوژی است…
منبع: U. S Patent 4 ژوئن 2002 شماره ثبت اختراع: 6399303

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید