دانلود مقاله خواص دارویی گیاهان در فایل ورد (word)

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 دانلود مقاله خواص دارویی گیاهان در فایل ورد (word) دارای 70 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود مقاله خواص دارویی گیاهان در فایل ورد (word)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود مقاله خواص دارویی گیاهان در فایل ورد (word)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود مقاله خواص دارویی گیاهان در فایل ورد (word) :

خواص دارویی گیاهان

مقدمه:
قدمت شناخت خواص دارویی گیاهان شاید بیرون ا زحافظه تاریخ با شد و این گیاهان درطو ل تاریخ همیشه با انسان قرابت خاصی داشته و آثار دارویی و موارد استفاده آن بر هیچكس پوشیده نیست و یكی از دلایل مهم این قدمت حضو رباورهای ریشه دار مردم سرزمین های مختلف در خصوص استفاده از گیاهان دارویی است اگر چه علاقه، همدمی و توجه به این گیاهان مفید در سالهای گذشته ناچیز بوده ولی خوشبختانه اخیراً مورد عنایت و توجه بیشتری قرار گرفته است. در هر حال چنین به نظر می رسد كه در جامعه ما هنوز د رك جامعی از مفهوم گیاهان دارویی و شیوه صحیح تهیه و مصرف آنها وجود ندارد. و علاقه مندان به گیاهان دارویی معتقدند همانطور كه گیاهان در باغ نباتات خوب رشد می كنند، باید سعی شود زمینه علاقه مندی به این گیاهان در قلبهای انسانها نیز فراهم و افزون گردد.

گیاهان دارویی یكی از منابع غنی كشور بوده كه امكان صادرات آن نیز وجود دارد زیرا وقتی به ارقام واردات كشورهای اروپایی مثل آلمان غربی و فرانسه توجه می شود معلوم می گردد كه گیاهان دارویی بازار بزرگی در جهان داشته و كشور ما می تواند به یكی از صادر كنندگان این گیاهان دارویی تبدیل شود.
ایران از لحاظ آب و هوا و موقعیت جغرافیایی و زمینه رشد گیاهان دارویی یكی از بهترین مناطق جهان محسوب می گردد. و در گذشته هم منبع تولید و مصرف گیاهان دارویی بوده است .

دانشمندان ایران مانند ابوریحان بیرونی، ابن سینا و رازی و دیگران كتابهای مفصلی درباره گیاهان دارویی نوشته اند كه مورد توجه جهانیان بوده، لذا علاوه بر اهمیت روز افزون گیاهان دارویی در سطح جهان كه به سرعت میرود تا جانشین بسیاری از داروهای شیمیایی شود. صادرات این گیاهان نیز می تواند منبع بزرگی از درآمدارزی كشور باشد. مواردی كه برای صادرات این گیاهان وجود دارند شامل شكل رقابت تهیه گیاهان استاندارد، خشك كردن، بسته بندی، بازار یابی و غیره می باشند.
متأسفانه با وجود این گونه منابع د ركشور ما به اهمیت این گیاهان واقف نبوده و بسیاری از این مواد اولیه را بلا استفاده گذاشته یا دور می ریزیم.
1ـ اطلاعات عمومی مربوط به كشت گیاهان دارویی

1ـ1 معرفی گیاهان دارویی: معلوم نیست دقیقاً گیاهان ا زچه زمانی به عنوان دارو مورد استفاده انسان قرار گرفته اند مسلماً اطلاعات مربوط به اثرات و خواص دارویی گیاهان ا ززمانها بسیار دور به تدریج بدست آمده سینه به سینه منتقل گذشته، به نظر می رسد مصریان و چنییان در زمره اولین جمعیتهای بشری بوده باشند كه فراتر از بیست و هفت قرن قبل از میلاد مسیح ا زگیاهان به عنوان دارو استفاده برده و حتی برخی از گیاهان را برای مصرف بیشتر در درمان دردها كشت داده اند.

بقراط حكیم بنیانگذار طب نهان قدیم و شاگرد وی ارسطو و دیگران برای استفاده ا زگیاهان در درمان بیماریها ارزش زیادی قائل بوده اند. یكی ا زشاگردان ارسطو به نام تئوفراست مكتب درمان با گیاه را بنیانگذاری كرد پس از آن دیو سكورید در قرن اول میلادی مجموعه ا ی از 600 گیاه دارویی را با ذكر خواص درمانی هر یك را تهیه و به صورت كتابی در آورد كه این كتاب بعدها سر آغاز بسیاری از مطا لعات علمی در زمینه گیاهان دارویی گردید.
در قرن هشتم تا دهم میلادی دانشمندان ایرانی ابوعلی سینا، محمد زكریای رازی، و دیگران به دانش درمان با گیاه رونق زیادی دادند و گیاهان بیشتری را در این رابطه معرفی كردند.

و كتابهای قانون وحاوی را به رشته تحریر در آوردند در قرن سیزدهم ابن بیطار مطالعت فراوانی را د رمورد گیاهان دارویی انجام داد و خصوصیات بیش از 1400 گونه را در كتابی كه از خود به جای گذاشته یاد آور شد.
با توجه به مقدمات بالا چه گیاهانی دارویی هستند؟ امروزه گیاهانی كه به عنوان گیاه دارویی شناخته می شوند دارای صفات زیر می باشند:
1ـ د رپیكر این گیاهان موادی ساخته می شوند و ذخیره می شوندكه این مواد دارای خواص متعددی هستند و ا زجمله می توانند به عنوان مواد مؤثر برای مداوای برخی بیماریها مورد استفاده قرار گیرند.
2ـ اندام خاصی چون ریشه، ساقه، برگ ها و گل و……… حاوی مواد مؤثر باشند.
3ـ معمولاً از اندامهای مورد نظر به صورت تازه استفاده نمی شود.
4ـ گیاهان دارویی در مقایسه با سایر گیاهان مورد عمل در كشاورزی كه به طور عام و روزمره مورد استفاه انسان اند در موارد معدود خاصی قابل استفاده اند.

2-1 كاربرد گیاهان دارویی
1ـ گیاهان دارویی: از مواد مؤثره به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اثر درمانی دارند.
2ـ گیاهان ادویه ای: از مواد موثره فعال موجود در این دسته از گیاهان در صنایع غذایی نوشابه سازی ، كنسرو سازی و……به منظور بهبود در طعم ،رنگ و مزه آنها استفاده می شود

3ـ گیاهان عطری : اندامهای خاصی در این گیاهان غذایی حامل اسانس اند از راه تقطیر با بخار آب از آن اندام استخراج می شود .
گیاهی مثل گیاه نعناع در هر سه مورد استفاده می شود از آنجایی كه برگ درخت گردو ، كاكل ذرت و پوست لوبیا حاوی مواد موثره می باشد ما آنها را جزء گیاهان دارویی محسوب نمی كنیم زیرا عملیات كاشت ،داشت و برداشت گیاهان مذكور صرفاً به منظور استفاده از مواد موثره نمی باشد .
گیاهان دارویی گر چه در داشتن مواد مؤثره با یكدیگر مشترك هستند ولی بدیهی است كه از خصوصیات گیاه شناسی بلكه بیشتر شبیه گیاهان زینتی بوده و انواع یك ساله، دو ساله، چند ساله، علفی، درختچه ای یا درختی شامل گونه های مثمر و غیر مثمر در بین آنها دیده می شود.

مسئله دارویی بودن گیاهان همیشه امری در حال تغییرات است. به طوری كه گیاهی كه تا دیروز به عنوان گیاه غیر دارویی شناخته می شده ممكن است فردا به عنوان یك گیاه مهم و ارزشمند معرفی گردد و به عكس گیاهی كه تا امروز به عنوان گیاه دارویی در بین عوام شهرت داشته و مورد استفاده قرار می گرفته ممكن است در بررسی های علمی روز یك گیاه فاقد ارزش دارویی شناخته شود .تا كنون تنها خصوصیات دارویی حدود سی هزار گونه از ششصد هزار گونه گیاهی جهان شناخته شده است.

3-1 اهمیت گیاهان دارویی :
برای نشان دادن اهمیت كشت و تولیدات گیاهان دارویی كافی است در باره چند جنبه مهم كشت و تولید این گیاهان چون : نوع گیاهی كه كشت می گردد ، میزان تولید محصول زیر كشت و اهمیت اقتصادی آن ( اهمیت صادراتی و نیازهای صنایع دارویی به آن ) اثر عوامل اكولوژیكی ( و بطور كلی مكان مناسب كشت ) بر كیفیت و كمیت مواد موثر می باشد .

در حال حاضر موضوع تولید و مصرف گیاهان دارویی در كشورهای صنعتی و توسعه یافته در حال احیاء است . محاسبه دقیق مقدار مصرف سالیانه گیاهان دارویی در جهان مشكل است زیرا از گیاهان دارویی به اشكال ناشناخته متفاوتی استفاده می شود و اطلاعات محلی جامعی نیز در این مورد وجود ندارد ولی به عنوان مثال می توان گفت كه میزان واردات گیاهان دارویی ( كه شامل گیاهان معطر نمی شود ) به چند كشور خریدار این گیاهان از 355 میلیون دلار در سال 1976 به 551 میلیون دلار در سال 1900 افزایش یافت كه این خودگواه كوچكی از رویكرد روز افزون به گیاهان مذكور است.
جدول شماره یك مناطق گیاهان زیر كشت دارویی در مجارستان بین سالهای 1970 تا 1985

 

نام گیاه منطقه زیر كشت ( هكتار )
1975 1980 1985
ارگوت 2630 4400 2100
خشخاش 2400 4500 6250
نعناع 150 300 350

4-1 دلایل رویكرد به گیاهان دارویی
استفاده روز افزون مردم از گیاهان دارویی و همچنین تمایل شركتهای تولید كننده مواد دارویی به داروهای دارای منشأ گیاهی را می توان به دلایل زیر دانست :
1-تهیه برخی از مواد موثر فعال كه در صنایع دارویی از اهمیت بسیار بر خوردار هستند به طور مصنوعی امكان پذیر نبوده و تنها به صورت طبیعی از گیاهان مورد نظر قابل استخراج اند . این دسته از مواد یا به طور كلی ساختمان شیمیایی ناشناخته ای دارند و یا به دلیل داشتن ساختمان شیمیایی بسیار پیچیده تهیه آنها به صورت مصنوعی در صنایع دارو سازی مشكلو مستلزم هزینه بسیار گران است.
2-برخی از مواد طبیعی گیاهی چون سولانین ها به صورت مستقیم قابل استفاده نسیتند یعنی در صورت استفاده مستقیم فاقد ارزش دارویی می باشند و پس از تأثیر فرآیندهای شیمیایی از بو ، طعم و مزه مطلوب تری نیز برخوردارند .

3-مواد دارویی مصنوعی ( شیمیایی ) به طور سریع اثر می بخشند و دارای یك تأثیر مشخص نیز می باشند و دارای عوارض جانبی نا مطلوبی بر بدن انسان می باشند در حالی كه مواد دارویی حاصله از گیاهان با آنكه به تدریج تأثیر می بخشند ولی دارای اثراتن مفید جانبی چندی می باشند و از این رو فواید جامعی از نظر دوام سلامت بدن دارند .
4-مواد موثره گیاهان به خصوص عطریات و اسانسها موارد استفاده متعدد در صنایع لوازم آرایشی ، صنایع مواد شیمیایی خانگی دارند .
5-استفاده از مواد موثره گیاهان دارویی در صنایع غذایی روز افزون می باشد كه از قدیم الایام معمول بوده ولی اكنون در صنایع نوپای نوشابه سازی ،كنسرو سازی ، شیرینی سازی جهت بهتر شدن طعم و رنگ و بوی محصولات در سطح دقیق تر و حساب شده تری استفاده می گردد.

6-مواد مؤثره گیاهان دارویی علاوه بر این كه مزه و طعم خوبی دارند اشتها آور نیز هستند و سبب هضم مواد غذایی و سلامت كار دستگاه گوارش می گردد.

2ـ دیدگاه های بیولوژیكی:
میزان و كیفیت مواد شیمیایی یك گیاه در رویشگاهها و مناطق مختلف تغییر می یابد و دلیل این نوسان فعالیت های متابولیكی گیاه تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی می باشد. یك مثال در این مورد تغییر كمی و كیفی ماده لینا لول در اسانس میوه گشنیز است.
در هر صورت تغییرات آنی مواد شیمیایی موجود در برخی گیاهان تحت تأثیر عوامل زیستی و غیر زیستی(خاك، آب و هوا) امر مسلمی است شاید تأثیر عوامل مذكور در دراز مدت نیز كارا بوده و سبب اشتیاق گونه ها ی تازه گیاهی از اجداد قبلی آنها باشد. مثلاً برخی گیاهان تیره بادمجان در مناطق گرمسیری متابولیت به نام آسكوپولاین تولید می كنند. ولی همان گیاهان در مناطق غیر گرمسیری متابولیت دیگری به نام هیوسیامین تولید می نمایند.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید