دانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word)

دانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word)

… دانلود …

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

دانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word) دارای 21 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلوددانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word)

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلوددانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word)

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن دانلود پاورپوینت محمد رضا شاه پهلوی در فایل ورد (word) :

اسلاید 1 :

بیوگرافی

محمد رضا پهلوی  در روز 4 آبان 1298  در تهران به دنیا آمد. پدر او «رضاخان میرپنج سوادکوهی» (بعدها رضاشاه پهلوی) و مادرش تاج‌الملوک آیرملو (بعدها «ملکه مادر») بود.

محمدرضا از این پدر و مادر، دو خواهر و یک برادر به نامهای شمس، اشرف (دوقلو با محمدرضا) و علیرضا داشته است.

محمدرضا پس از به سلطنت رسیدن پدرش به مقام ولیعهدی رسید. تحصیل را در مدرسه نظام به همراه بیست نفر از همکلاسی های دست چین شده آغاز کرد و از کودکی زبان فرانسوی را نزد پرستار فرانسوی‌اش مادام ارفع آموخت. در دوازده سالگی او را برای ادامه تحصیل به سوئیس فرستادند. او در سوئیس در مدارس “اکل نوول دوشی” و انستیتو لو روزه نزدیک شهر لوزان در سوئیس تحصیل کرد.

اسلاید 2 :

جوانی و ولیعهدی

محمدرضا در 17 سالگی از سوئیس به ایران بازگشت و در دانشکده افسری تحصیل را ادامه داد. در سال 1318 با فوزیه خواهر ملک فاروق پادشاه مصر ازدواج کرد. حاصل این پیوند دختری به نام شهناز بود. طی این دوره از زندگی، محمدرضا به تدریج در کنار رضاشاه با فنون سلطنت و رموز سیاست آشنا می‌شد و جلسات روزانه منظمی میان آنان برقرار بود.

اسلاید 3 :

رسیدن به سلطنت

در سوم شهریور 1320 کشور ایران بوسیله قوای سه کشور انگلستان، شوروی و آمریکا اشغال گردید. رضاشاه دستور مقاومت داد و فرماندهی کل قوا و مسئولیت دفاع از تهران را به ولیعهدش واگذار نمود. محمدعلی فروغی از جانب انگلستان قول مساعد برای حفظ مقام سلطنت در خانواده پهلوی را به رضاشاه داد و سرانجام در روز پنجم شهریور دستور عدم مقاومت به تمام واحدها ابلاغ شد.

مذاکرات میان نمایندگان اشغالگران بر سر جانشینی رضاشاه مدتی به طول انجامید. گزینه اصلی بریتانیا به غیر از محمدرضا، پسر محمدحسن میرزا نوه محمدعلی شاه قاجار (ساکن انگلستان و افسر نیروی دریائی پادشاهی بریتانیا) بود. ولی در نهایت با توافق شوروی و آمریکا، محمدرضا پهلوی را به جای پدرش به سلطنت برگزیدند. رضاشاه پهلوی توسط انگلستان از سلطنت برکنار و به جزیره موریس و سپس به آفریقای جنوبی تبعید شد.

اسلاید 4 :

سال‌های آغاز سلطنت

از زمان شروع سلطنت توسط محمدرضا پهلوی تا ترور وی در سال 1327، ایران یکی از آزادترین دوران پادشاهی خود را تجربه نمود. طی این دوران، شاه از محبوبیت بیشتری (نسبت به سال‌های بعدی سلطنتش) نزد مردم برخوردار بود و در مجامع عمومی و بین مردم با کمترین محافظ تردد می نمود.

ماجرای طلاق فوزیه از شاه، پس از خروج فوزیه از ایران، سه سال طول کشید. فوزیه در سال 1324 تهران را برای همیشه ترک کرد. از سالها پیش از آن نیز روابط شاه با وی به سردی گرائیده بود لذا سالهای 1320 تا 1327 شاه زندگی خصوصی مجردی توام با خوشی ای را می‌گذرانید.

در طول این هفت سال، پست نخست وزیری چهارده بار (ولی فقط بین نه نفر) جابجا شد. نخست وزیران شاه در این دوره پایگاه مردمی محکمی نداشتند. تشکیل احزاب غیر مردمی، انتشار روزنامه کیهان و اصلاح و تشکیل گارد جاویدان به فرمان مستقیم شاه در این دوره صورت گرفت. شاه معتقد بود که غربی ها مایلند که شاهی ضعیف بر کشور حکومت کند.

اسلاید 5 :

طی این سالها، تا زمان خروج نیروهای متفقین از ایران، شاه حداکثر فقط در تهران حکومت می‌کرد. این موضوع باعث شده بود تا اقتدار پادشاهی وی به عنوان یک پادشاه به چالش کشیده شود. تا حدی که زمانی که سه مرد قدرتمند آن روزگار (چرچیل، روزولت و استالین) برای شرکت در کنفرانس تهران به تهران آمدند، چرچیل و روزولت برخلاف عرف دیپلماتیک، عملا وی را نادیده انگاشتند و به دیدار وی نرفتند.

مدت کوتاهی پس از آن و در جریان پیشه وری و خودمختاری آذربایجان، شاه اینبار با کمک آمریکا فرصت یافت تا اقتدار از دست رفته را به خود بازگرداند. با اولتیماتوم آمریکا، شوروی دست از حمایت مستقیم پیشه وری برداشت و با اعتراضات مردم حکومت پیشه وری در آدربایجان و قاضی محمد در کردستان سقوط کرد.به گفته برخی با اصرار شاه و ارتش قاضی محمد بر خلاف نظر قوام السلطنه محاکمه و اعدام شد.

دربهمن ماه 1327 ماجرای ترور شاه در دانشگاه تهران اتفاق افتاد. شاه بعدها در محافل خصوصی و به طور مبهم، رزم آرا را مسئول ترور خود و هژیر معرفی می‌کرد. برخی معتقدند این ترور (با توجه به تعداد گلوله‌های شلیک شده (پنج گلوله) و ناموفق بودن آن و همچنین گلوله باران شدن ضارب توسط محافظین شاه پس از اتمام گلوله هایش!) احتمالا توسط خود شاه تدارک دیده شده است. روایت رسمی این بود که یک متعصب مذهبی وابسته به حزب توده مسئول ترور بوده است. با وقوع ماجرای ترور شاه دربهمن ماه 1327 سران حزب توده دستگیر یا فراری شدند و مذهبی ها اولین دوران زندانی و تبعید خود را تجربه کردند.احزاب سیاسى را به بهانه همین ترور ممنوع كردند كه نتوانند به برنامه شاه براى كسب قدرت مطلقه اعتراض كنند.[نیازمند منبع] آنگاه حكومت نظامى برقرار شد و در دوران حكومت نظامى انتخابات مجلس مؤسسان دوم در سال 1328 برگزار شده در همین سال مجلس مؤسسان دوم تشکیل شد. سپس این مجلس مؤسسان اختیارات محمدرضا شاه را افزود و به وی، حق انحلال مجلس شورای ملی و مجلس سنا را تفویض کرد. شاه بعدها در زمان كودتاى 28 مرداد از همین اختیارات استفاده نمود.

این اولین گام شاه زیرچتر حمایت انگلیس و آمریكا براى به دست آوردن قدرت دیكتاتورى به شمار میرود[نیازمند منبع]، حتى قوام السلطنه نیز طى نامه سرگشاده ایى به این عمل اعتراض كرده و آن را دفن كردن بقایاى مشروطیت دانست.

اسلاید 6 :

. آغاز آزادی پس ازسقوط رضا خان، ‌توام با آثار شوم جنگ و حضور قوای نظامی بیگانه بر ملت بود. فریاد عمومی برای انتقام از فجایع دوره گذشته با قول به جبران و محاكمه جنایتكاران و استرداد املاك و رعایت قانون اساسی ، پاسخ گفته می شد. ایران با پیمان سه جانبه ای كه به امضاء اسمیرنوف سفیر شوروی، بولارد وزیر مختار انگلیس و علی سهیلی وزیر خارجه ایران رسید به متفقین پیوست و روس و انگلیس متعهد شدند استقلال و تمامیت ارضی ایران را محترم بشمارند. با استعفای فروغی از نخست وزیری، سهیلی جای او را گرفت (18 اسفند 1320 ه.ش.). دولت اجازه انتشار اسكناس گرفت و آن را در اختیار متفقین گذاشت. شوروی توانست حزب توده را تشكیل و رونق دهد. هیئت حاكمه در اختیار انگلیس بود، مع الوصف احزابی را برای مقابله با توده شكل داد. بار دیگر میلسپوو هیئتهای مستشاری نظامی و مالی وارد ایران شدند. اما انگلیس به این سیاست راضی نبود. سهیلی بار دیگر در صحنه گذاشته شد و او در 17 شهریور 1322 ه.ش. به آلمان اعلان جنگ داد و به اعلامیه ملل متحد پیوست. در آذر 1323 ه.ش. كنفرانس تهران با شركت استالین و روزولت و چرچیل تصمیمات مهمی در مورد جنگ گرفت، ایران پل پیروزی نامیده شد.

مجلس چهاردهم محل برخورد سیاستهای مختلف و افشاگریها و رد اعتبار نامه ها بود. اعتبار نامه پیشه وری رد شد. دكتر مصدق با مخالفت با اعتبارنامه سیدضیاء در صدد بود وابستگی او را به انگلیسیها نشان دهد. وی به اتفاق جمعی از نمایندگان اختیارات میسلپوم را لغو و او را از ایران اخراج كردند و با اعطای هر نوع امتیاز به خارجیان در دوران اشغال كشور مخالفت نمودند. ساعد در 8 فروردین 1323 ه.ش. جانشین سهیلی شد. رضا خان در مرداد 1323 ه.ش. در ژوهانسبورگ در گذشت.

اسلاید 7 :

با شكست آلمان و تسلیم این كشور ، منشور ملل متحد تهیه شد. ایران از امضاء‌كنندگان اولیه آن بود مسئله تخلیه ایران از قوای بیگانه در كنفرانس ( 17 ژوئیه 1945 م. مرداد 1324 ه.ش. ) پتسدام مطرح شد، و استالین و چرچیل موافقت كردند بلافاصله ایران را تخلیه نمایند. بعد از بمباران اتمی هیروشیما و ناكازاكی و تسلیم بلاقید و شرط ژاپن، ایران، طی یادداشتی خواهان خروج قوای بیگانه شد. وزرای خـارجـه سـه كـشـور اشـغـالـگر توافق كردند تا 12 اسفند 1324 ه.ش. خاك ایران را تخلیه كنند. در همین زمان پیشه وری كه در روزنامه آژیر حملاتی به هیئت حاكمه می نمود، در پناه قوای شوروی و قوای مسلحی كه تدارك دیده بود، آذربایجان را اختیار گرفت. دولت مركزی به ریاست صدرالاشراف كه تازه معرفی شده و در مجلس مورد اختلاف بود، در مقابل شورش آذربایجان اقدامی نكرد. دولت بعدی با ریاست حكیمی، اقدام شوروی را در حمایت از فرقه دمكرات مورد اعتراض قرار داد و از انگلیس و آمریكا در خواست حمایت نمود.

ارتش سرخ مانع رسیدن قوای دولت مركزی به آذربایجان شد ( 30 آبان 1324 ه.ش. ). شهرهای آذربایجان در اشغال فرقه دمكرات قرار گرفت. انگلیس و آمریكا نگران، در مقابل اقدام شوروی، عكس العمل نشان دادند. در همین احوال حزب كومله كردستان، تاسیس دولت جمهوری كردستان به ریاست قاضی محمد را اعلام داشت (بهمن 1324 ه.ش.). سه ماه بعد حكومتهای خود مختار آذربایجان و كردستان در پناه ارتش سرخ، قرارداد موافقت و اتحاد منعقد نمودند (3 اردیبهشت 1325 ه.ش.). اندكی بعد در خوزستان و در فارس هم گروههایی با حمایت انگلیس،‌ سر به شورش برداشتند كه نوعی مقابله عملی با سیاست شوروی در آذربایجان و كردستان بود.

در اولین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد كه ایران طبق ماده 35 منشور، علیه شوروی به شورای امنیت اعلام شكایت نموده است، ویشینسكی نماینده شوروی، اتهامات وارده از جانب ایران را رد كرد. مسئله آذربایجان اولین موضوع دستور كار سازمان ملل نوبنیاد بود و لذا مورد توجه افكار عمومی مطبوعات و نمایندگان كلیه دول قرار گرفت

اسلاید 8 :

با انتخاب مجدد دکتر مصدق به نخست وزیری، دكتر مصدق اختیار قانون گذاری را به دست آورد و مجلس را منحل كرد. شاه توانست از این وضع بهره گیرد ومصدق را عزل نماید. آمریكا و انگلیس و عوامل آنها، ئوطئه شكست نهضت را چیدند و حوادث 25 تا 28 مرداد 1332 ه.ش. شكل گرفت. گر چه آیت كاشانی علی رغم جو موجود، در 27 مرداد طی نامه ای به دكتر مصدق، او را از وقوع كودتایی توسط زاهدی مطلع ساخت ولی متاسفانه آخرین تلاش برای ایجاد اتحاد نقش برآب شد و فردای آن روز ( 28 مرداد ) سرلشكر  زاهدی با حمایت مستقیم دولت آمریكا و سازمان سیا و همراهی انگلیس توسط جمعی كه در داخل تدارك دیده بودند به آسانی حكومت را در دست گرفت و نخست وزیری كودتا شد.

در سال 1352 ه.ش. درآمد حاصل از فروش نفت افزایش یافت و اعلام شد كه ایران حاكمیت بر نفت را به دست آورده است و در همین زمان در افغانستان با كودتا جمهوری اعلام شد كه هشداری دیگری برای شاه بود. به دنبال چهارمین جنگ اعراب و اسرائیل و اعلام تحریم نفتی غرب از جانب اعراب، قیمت هر بشكه نفت ایران چهار برابر افزایش یافت و دریافت آن به چنان میزانی رسید كه نظام شاه از هزینه آن عاجز ماند و سخاوتمندانه به بسیاری از كشورها وام یا كمك بلاعوض داد و به خرید تسلیحات انبوه مدرن پرداخت تا عنوان قدرتمند پیدا نماید و ژاندارم منطقه شناخته شود. ارتش ایران در پیروی از سیاست آمریكا در جبهه ظفار به سركوبی مبارزین علیه سلطان عمان پرداخت. اختلافات مرزی ایران و عراق شدت یافت و تا برخورد مسلحانه پیش رفت و سرانجام در اسفند 1353 ه.ش. با موافقتنامه الجزایر به صلح و آشتی انجامید و مرز ثابت دو كشور به طور دائم مشخص شد.

بالاخره در بهمن ماه سال 1357 رژیم شاه سقوط کرد و جای خود را به جمهوری اسلامی داد

اسلاید 9 :

محمدرضا مسلمان و شیعه بود. اگرچه او واجبات شخصی اسلام همچون نماز را بجا نمی‌آورد ولی عمیقا به خدا اعتقاد داشته و تا حدی نیز قضاوقدری بوده‌است. او بارها در کتابها و مصاحبه‌های گوناگون به مکاشفاتی اشاره می‌کند که به آن وسیله با ائمه و بزرگان مذهبی در ارتباط بوده‌است و خود و سلطنتش را تحت حمایت آنان می‌دیده‌است

اسلاید 10 :

دوران سکون وآرامش رژیم پهلوی که از سال 1342/1963 آغاز می شود و به مدت 15 سال ادامه دارد؛ دوران حکومت مطلقه شاه در ایران است. در این دوران به موازات وابستگی شاه به آمریکا به میزان بیگانگی اش از مردم افزوده می شود. طی این دوران در واقع آمریکا قدرتمندترین حامی شاه در برخورد با مسائل گوناگون می شود.

به خاطر نقش برجسته شاه در تصمیم گیری، ارگان های دولتی کمتر اقتدار مستقلی داشتند. پس از اوایل 1340/1961، نخست وزیران را شاه برمی گزید و مجلس به رغم حقوقش در قانون اساسی، فقط نقش نمایشی را در این فرآیند بازی می کرد. بنابراین، نخست وزیر و کابینه اش ابزاری برای اجرای تصمیم های شاه شدند. به این ترتیب، بر اختیارات قوه مجریه و شخص شاه افزوده شد.

درآمد حاصل از نفت در سال1352/1973، افزایش‌یافت و اعلام‌شد كه ایران حاكمیت بر نفت خود را به‌دست‌آورده‌است. در کنار این افزایش درآمد در بخش های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سیاست گذاری های مختلفی صورت گرفت.

در سال 1353/1974 شاه فرمان تأسیس یک نظام تک حزبی را صادر کرد. این حزب ابزاری جهت جلب رضایت از رژیم و اعلام وفاداری نسبت به آن بود. جهت جلب توجه هر چه بیشتر دول خارجی و کسب مشروعیت، جشن های تخت جمشید را آغاز نمود. مبدأ تاریخ را كه بر مبنای روز هجرت پیامبر (ص) از مكه به مدینه بود عوض‌كرد.

ایران در آن دوره در بخش های مختلف پیشرفت نسبی کرده بود. اما این پیشرفت ها، ملّت ایران را راضی نکرد، بلکه نتیجه عکس داشت. علّت همان روحیه ی استقلال و نیاز به مشارکت سیاسی بود که در مردم وجود داشت.

شاه و ملی شدن صنعت نفت

نهضت ملی شدن صنعت نفت آنقدر در روحیه شاه اثر گذاشت که بخش عمده‌ای از کتاب پاسخ به تاریخ که پس از سقوط سلطنت نوشته است، را نیز به خود اختصاص داده است. در سالهای 1327 تا 1329 مذاکراتی بین نویل گس و عباسقلی گلشائیان، وزیر دارائی دولت انجام شد و حاصل آن قراردادی بود که به قرارداد الحاقی گس-گلشائیان معروف شد. طبق این قرارداد، حق امتیاز ایران از نفت جنوب افزایش می‌یافت ولی در عین حال قرارداد اصلی یعنی قرارداد 1933 تغییری نمی‌کرد. شاه مایل به تصویب همین قرارداد بود ولی نمایندگانی از جبهه ملی مثل حسین مکی، مظفر بقائی و ابوالحسن حائری‌زاده از تصویب آن جلوگیری کردند.

به پیشنهاد جمال امامی در مجلس شورای‌ملی، مصدق نخست‌وزیر شد. قدرت شاه در دوره نخست‌وزیری مصدق روزبه‌روز کمتر شد. به خاطر محبوبیت مصدق و امر ملی شدن نفت، شاه نیز در ظاهر از او پشتیبانی می‌کرد ولی عملا در برکناری او می‌کوشید. در رویداد 30 تیر 1331 ارتش به طرفداران مصدق و کمونیستها تیراندازی کرد و عده‌ای کشته شدند. سرانجام بجای قرارداد گس-گلشائیان، با امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت در مجلس شورای ملی ایران در 17 اسفند 1329 قانون ملی شدن صنعت نفت به تصویب رسید. مجلس سنا نیز این قانون را در 29 اسفند 1329 تصویب کرد.

لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم
با سلام،محصول دانلودی nx آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل nx و بررسی کامل هدایت میشوید

nx